Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

'Posprzątane' oczami widzów

2016-02-05


Na wypadek, gdyby ktoś się zastanawiał, czy warto warto brać udział w naszych konkursach... Oto fragmenty nadesłanych przez was recenzji spektaklu 'Posprzątane' (Teatr Współczesny)

Z założenia uważam, że łatwiej jest trafić do teatru na dobrą tragedię, niż na śmieszną komedię. Tym samym trochę obawiałam się jaka okaże się ta sztuka. Na szczęście zaskoczyła mnie pozytywnie. Temat spektaklu pozornie dotyczy sprzątania. Jednak na prawdę dotyka poważniejszych egzystencjalnych problemów. Co robić,by być szczęśliwym? Co to znaczy kochać? Jak poradzić sobie z nieuleczalną chorobą? Czy można wszystko wybaczyć?
Opowiada historię czterech różnych kobiet, które zmagają się z odmiennymi problemami, które w sztuce przedstawione są w bardzo absurdalny sposób np. Sprzątaczka Matilde nie znosi sprzątać, dzięki temu po tych dwóch godzinach oglądania wychodzisz z bardziej optymistycznym spojrzeniem na życie.
Podsumowując idealny spektakl na odpoczęcie od nauki.
Magda Konarowska

Posprzątane” to jedna z tych sztuk, które ciężko w precyzyjny sposób zakwalifikować. Według opisu jest to komedia, jedna z bohaterek jest kobietą o najlepszym na świecie poczuciu humoru, jednak głośny śmiech rozbrzmiał na widowni tylko kilka razy. Nic dziwnego, ciężko śmiać się w głos, gdy bohaterowie się kłócą, rozwodzą, a gdy wreszcie porządkują swoje życia - umierają. Nie mniej nie można też powiedzieć, że jest to dramat, bowiem przez cały czas ze sceny bije pozytywna energia, takie nieokreślone ciepło. Pomimo plątaniny rodzinnych bałaganów bohaterowie stopniowo dostrzegają drobne radości dnia codziennego i uczą się, że pomimo przeciwności losu warto się starać, żartować i być dobrym. Dzięki nim szybko dociera do nas, jak bardzo prawdziwym jest stwierdzenie, że dobro jest jedyną rzeczą, która się mnoży gdy się ją dzieli, a dobry żart może zdziałać cuda.
Dominika Nowacka

Życie z pozoru idealne... Pieniądze; szczyt kariery medycznej; kochający mąż, który również jest szanowanym lekarzem; służąca, zajmująca się domem. Czego chcieć więcej? Jednak jak się zachowasz, gdy Twoja druga połowa nagle oznajmi, że już Cię nie kocha i odnalazła radość przy kimś innym? Jakim jesteś lekarzem? Czy będziesz w stanie pomóc osobie, która odebrała Ci szczęście?
Marta Gajcy


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb