Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Banany i orzeszki, czyli jak zrobić film

2013-05-21


Sztuka "Księżyc i magnolie" Rona Hutchinsona w reżyserii Macieja Englerta (Teatr Współczesny) pokazuje proces powstawania jednego z największych kinowych arcydzieł - "Przeminęło z wiatrem". Warto podkreślić, że jest to podobno prawdziwa historia, która miała miejsce w 1939 roku w Hollywood.

David O. Selznick (Sławomir Orzechowski) z wytwórni Metro Goldwyn Mayer, zafascynowany książką Margaret Mitchell, chce na jej podstawie stworzyć niezapomniany melodramat. Nie tylko zamierza zrealizować swoje marzenie, lecz także uniknąć bankructwa i utrzymać pozycję w branży. Wzywa do siebie nowego scenarzystę - Bena Hetcha (Andrzej Zieliński) i reżysera - Victora Fleminga (Leon Charewicz). Na drodze do sukcesu staje tylko jeden fakt - scenarzysta Hetch nie czytał książki, na podstawie której ma powstać film. W tej sytuacji Selznick wpada na kolejny śmiały pomysł - panowie mają zamknąć się w jego gabinecie na pięć dni i nocy, by stworzyć scenariusz. Selznick oraz Flemming postanawiają odegrać przed Hetchem całą książkę, a Miss Poppenghul (Marta Lipińska), sekretarka Selznicka ma czuwać nad zapewnieniem im wszystkiego, czego potrzebują.

Sztuka przeprowadza nas w przezabawny sposób przez komizm i dramaturgię sytuacji, pozostawiając jednak pole do rozważań nad problemami dręczącymi Amerykę, a w szczególności Hollywood w latach 30. XX wieku. Poruszane są kwestie etyki, niewolnictwa oraz potrzeby reprezentowania wartości przez sztukę. Nie obędzie się bez rękoczynów.

Mimo, że wszyscy wiem jak się ta historia skończy, sposób w jaki ją przedstawiono wart jest każdej złotówki wydanej na bilet. Żywe, tryskające humorem dialogi, świetna i wierna scenografia oraz oczywiście mistrzowska gra aktorska całej czwórki sprawiają, że mogę polecić ten spektakl z czystym sumieniem każdemu, zarówno miłośnikom książki jak i osobom lubiącym teatr najwyższych lotów.

recenzja - Marysia Kornacka

http://www.wspolczesny.pl/


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb