Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

wasze recenzjeMEDYCYNA W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU

MEDYCYNA W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU


Jak odbieramy "Taniec Albatrosa"?

czyli o spektaklu Teatru Współczesnego waszymi słowami


'Posprzątane' oczami widzów

Na wypadek, gdyby ktoś się zastanawiał, czy warto warto brać udział w naszych konkursach... Oto fragmenty nadesłanych przez was recenzji spektaklu 'Posprzątane' (Teatr Współczesny)


Saszka w Teatrze Współczesnym

Każdy z nas ma w sobie pragnienie miłości. Każdy z nas chce być kochany i chce wiedzieć, że tak jest. Każdy z nas pewnie usłyszał od bliskiej osoby kocham Cię. Każdy z nas chce to słyszeć nadal. A co jeśli ktoś nie jest tego pewny?
Co jeśli ktoś tego nie wie?
I nie może się dowiedzieć, bo tej drugiej osoby już nie ma? A skąd wiadomo, że tej drugiej osoby nie ma? Skąd masz pewność, że ona nie istnieje? Masz z tym problem, prawda? Więc idziesz po pomoc do specjalisty. On daje Ci wskazówki rozmawia z Tobą. Próbuje wyjaśnić co to wszystko oznacza. Jest Twoim wybawieniem. Ale czy na pewno? Czy jesteś pewny, że on nie jest Tobą, a Ty nie jesteś nim? Masz te pewność? Zastanów się. Pomyśl. Co tu dużo mówić, zapraszam na sztukę pt. Saszka do Teatru Współczesnego. A Wam Kulturalnia dziękuję, za możliwość obejrzenia tak niesamowitej sztuki.


"Kalina" w Teatrze Polonia

Kalina Jędrusik była dla mnie jedną z wielu artystek, o których wiedziałam, że odegrały niemałą rolę w teatrze i kulturze polskiej, jednak nigdy nie zgłębiłam jej twórczości , tym bardziej nie próbowałam dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej osobie.


"Młody Stalin" w Teatrze Dramatycznym

„Młody Stalin” to dramat napisany przez Tadeusza Słobodzianka, a na deski teatru przeniesiony przez słowackiego reżysera Ondreja Spišáka. To opowieść o człowieku, który stał się jednym z najbardziej okrutnych dyktatorów w dziejach świata, ale także i o tym, który tworzył poezję, miał niebywały dar zapamiętywania, dobre wykształcenie zdobyte w seminaryjnych szkołach, niezwykle umiejętności strategiczne…


"Kontrakt" w Teatrze Polonia

Sztuka Mike’a Bartletta pt. „Kontrakt” porusza trudną i jakże aktualną w dzisiejszych czasach tematykę współpracy pracowników firm korporacyjnych a ich przełożonych.


"Exterminator" w Teatrze Dramatycznym

Exterminator w reżyserii Aldony Figury opowiada historię czwórki przyjaciół z Kochanowa. Marceli, Makar, Jaromir, Lizzy przyjaciele od przedszkola niegdyś wspólnie marzyli o karierze muzycznej jednak obecnie są ustatkowanymi mężami i żonami z rodzinami, pracują w banku, bibliotece, tartaku i prowadzą własną działalność gospodarczą. Pomimo tego nie zrezygnowali z młodzieńczych pragnień i każdego weekendu spotykają się na próbach własnego zespołu o nazwie, Exterminator (kapela deathmetalowa).


"Weekend z R" w Teatrze Polonia

Komedia ta została napisana specjalnie dla Krystyny Jandy przez Robina Hawdona, którego komedie wystawiane są niemal na całym świecie. Janda, oprócz wyreżyserowania dzieła, podjęła także wyzwanie zagrania głównej roli komedii, angażując w nią również znakomitych aktorów, takich jak Katarzyna Gniewkowska, Cezary Żak, Piotr Machalica czy Jacek Poniedziałek.


"Sąd Ostateczny" w Teatrze Studio

Sąd Ostateczny to sztuka wciąż mało znanego w Polsce austriackiego dramatopisarza Ödöna von Horvátha. W reżyserii Agnieszki Glińskiej(jako kolejne już zaadaptowane przez nią dzieło tego autora) zaistniała na scenie Teatru Studio.


„Anna Karenina” w Teatrze Studio

Anna Karenina to jedna z najsłynniejszych kobiecych postaci w literaturze, co skłoniło mnie do obejrzenia tego spektaklu. Teatr Studio proponuje nową adaptację tego utworu, gdzie o treści wydarzeń dowiadujemy się w większości z dialogu przeprowadzanego przez główna bohaterkę i przyjaciela jej brata-Lewina. Dla kogoś, Kto nie czytał powieści zabieg ten mąci nieco obraz przedstawienia, wprowadza chaos. Moim zdaniem był to niezły pomysł w przeciwieństwie do drugiej części, gdzie bohaterowie siedzą na krzesełkach w półokręgu, wstają do wygłaszania swoich kwestii. Było to nudne i męczące.


Rekonstruktor w Teatrze Dramatycznym

To sztuka w wykonaniu jednego aktora, one man show znakomicie znajdującego się w tej roli Wojciecha Solarza.


Józef i Maria w Teatrze Studio

Coraz bliżej do ulubionych dla wielu z nas świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze bliżej di szału zakupów, nawału promocji i przedświątecznego szaleństwa w supermarketach…


'Być czy nie być? Oto jest pytanie!'

'Być czy nie być?' wypowiada Hamlet. Czyli o sztuce Williama Szekspira w reżyserii Macieja Englerta na deskach Teatru Współczesnego.
Zabójca

A co Ty byś zrobił, gdybyś nagle musiał kogoś zabić? Co być zrobił, gdyby na Twojej drodze pojawiła się miłość Twojego życia, która spotyka się z kimś innym?Moralność pani Dulskiej

„Moralność Pani Dulskiej” w Teatrze Współczesnym to sztuka przedstawiająca dzieło Gabrieli Zapolskiej, które zapewne większość kojarzy ze szkoły. Według mnie doskonale odwzorowująca książkę. Myślę, że wycieczka szkolna obecna na widowni, po obejrzeniu sztuki świetnie poradzi sobie ze sprawdzianem ze znajomości lektury ;)
Jeśli chodzi o troszkę starszych widzów, zapewne docenią ciekawą scenografię i doskonale dobrane kostiumy. Całości dopełnia podkład muzyczny i gra świateł.
Sztuka skłania do przemyśleń, na temat tego jakie zachowanie jest uważane za właściwe i ile w nas samych jest z Dulskich. Jednocześnie nie brakuje humoru, szczególnie w wypowiedziach Zbyszka, syna Dulskiej.
Bez wahania polecam tą sztukę i dziękuję Kulturalni za możliwość tak przyjemnie spędzonej 1h 20min, która minęła bardzo szybko ;)


Moralność pani Dulskiej - Teatr Współczesny

Z pozoru rodzinka jak każda inna. Mama, tata, dwie córki i dorosły już syn. Do tego służąca. Sielanka. Dzień jak co dzień. Rodzinka jak rodzinka. Ale czy na pewno. Ależ oczywiście. Pani Dulska przecież dba o reputacje swojej rodziny, ba nie tylko rodziny- całej kamienicy. Nikt złego słowa nie może powiedzieć o tej rodzinie. Z zewnątrz wszystko idealnie.
A jak jest wewnątrz ogniska rodzinnego? Dwie rozbrykane nastolatki, jedna otwarta, bierze z życia garściami, druga cicha spokojna, nie umie znaleźć sobie miejsca pośród otaczających ją ludzi. Syn, który jak sam mówi- „lumpuje się” po knajpach, bo nie może znieść atmosfery w domu. Na dodatek flirtuje z Hanką, służącą. Na co Pani Dulska przyzwala, bo przecież lepiej mieć to pod kontrolą, pod swoim dachem, niż z kimś obcym. Pan Dulski, który jest całkowicie wycofany i żyje sobie tak jakby z boku tego wszystkiego. Chodzi do pracy, wypala wydzielone przez żonę cygara. Jest aż nadto uległy, nie ma swojego zdania. I wreszcie Pani Dulska, gospodyni. Rządzi domem twardą ręką, jest bezwzględna wobec lokatorów, którzy narażają na szwank dobre imię wszystkiego co związane z Dulskimi. Zrobi wszystko, by wyciszyć niewygodne sprawy. Naprawdę wszystko, jak się później okaże, gdy wyjdzie na jaw, że Hanka spodziewa się dziecka…


   Strona 1 z 2 stron [Następna] [Ostatnia]

Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb