Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Co słychać w muzeach, czyli kwietniowy przegląd warszawskich wystaw czasowych

2015-04-11

Specjalnie dla spragnionych sztuki- muzealne propozycje Kulturalni na kwiecień.

Wydarzeniem, którego zdecydowanie nie można przegapić jest wystawa obrazów Olgi Boznańskiej. Wypożyczone z muzeum narodowego w Krakowie prace autorki można oglądać już tylko do 2 maja. Ta o jedna z najwybitniejszych XIX-wiecznych polskich malarek, zasłynęła zwłaszcza z portretów. Warto również wziąć udział w jednym z wielu imprez towarzyszących wystawie, takich jak wykłady czwartkowe i niedzielne oraz otwarte oprowadzanie po wystawie, co zdecydowanie pozwoli spojrzeć na twórczość malarki z pełniejszej perspektywy. Pełen program znajduje się tutaj: http://www.mnw.art.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/olga-boznanska-1865-1940--program-towarzyszacy-wystawie/

Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki

W kwietniu warto zwrócić uwagę tu na dwie wystawy- „Kanibalizm- o zawłaszczeniach w sztuce” oraz „Anna Jermolaewa- Dobre czasy, złe czasy”. Pierwsza z nich podejmuje temat licznych zapożyczeń w sztuce, uznawanych nie za plagiat, ale za inspirację, a nawet hołd twórcy. Anna Jermolaewa natomiast jest uważana za jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek austriackich. Posługuje się głównie takimi mediami jak fotografia, wideo i instalacja. Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z ostatnich 15 lat oraz nowe produkcje o bardzo osobistej wymowie. Znalazły się tu również projekty zainspirowane współczesnymi ruchami opozycyjnymi w Rosji i prace o charakterze politycznym związane z rodzinną historią artystki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszamy do obejrzenia wystaw „Automobil wyścigowy co pędzi, piękniejszy jest niż Nike z Samotraki” oraz „Andrzej Wróblewski: recto/ verso 1948–1949, 1956–1957”. Andrzej Wróblewski to polski, tworzący w XX wieku malarz, z jednej strony zaangażowany w socrealizm, a z drugiej – autor eksperymentów formalnych z pogranicza abstrakcji i twórca niezwykle sugestywnej wizji wojny i degradacji człowieka. Wystawa poświęcona jest dwóm bardzo różnym momentom w jego twórczości- początkowi i końcowi, a szczególnie istotne jest pokazanie dwustronnych prac artysty- dotąd pokazywanych tylko jednostronnie. Wystawa „Automobil wyścigowy co pędzi, piękniejszy jest niż Nike z Samotraki” to pokaz z Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego, towarzyszący wystawie Andrzeja Wróblewskiego i prezentuje plakaty współczesne malarzowi. Ich wybór został zbudowany wokół najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej dramatycznych momentów historii powojennej sztuki.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb