Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Jezus Maria Peszek

2013-01-05

„Znajdź mnie, uwolnij mnie od tego zżerającego zwątpienia, daremnej rozpaczy, horroru snu.” – Sarah Kane

Inspiracją do pracy nad tą płytą była dla Marii Peszek jej własna depresja. To ona przewija się przez całą płytę. Poprzednie płyty Peszek(Miasto – Mania, Maria Awaria) były zupełnie inne. W związku z tym niektórzy fani odsunęli się od piosenkarki.

Zaczynając utworem „Ludzie psy” podmiot liryczny ukazuje swoją bezradność i złość w stosunku do innych ludzi. Jest to też utwór prześmiewczy. Podmiot „je smutek łyżkami” i mówi o sobie „śmieciowa królowa”. Maria chciała tym utworem utrzeć nosy ludziom, którzy sądzą, że jej depresja jest tylko zabiegiem marketingowym. Teledysk jest bardzo dobrym zobrazowaniem piosenki. Pokazuje bezradność Peszek na to, jak ludzie się nią bawią.

Drugi utwór „Nie ogarniam” jest najlepszy z całej płyty. Można się z nim utożsamić. Każda z nas, kobiet, czasami czuje się tak, jakby miała na głowie za dużo, nie jest sobie w stanie z tym poradzić, a w samym środku tylko chaos, nad którym nie wiemy jak zapanować.

„Wyścigówka” jest jak przebłysk, ta chwila, lepszy dzień, który przychodzi podczas załamania. Ale tylko za pierwszym przesłuchaniem. Za drugim i kolejnym podejściem do tego utworu można usłyszeć, że ten dobry nastrój, szybsze tempo, to tylko gra pozorów. Podmiot chce przed nami zamaskować swój prawdziwy nastrój, ale przecież „nie ma serca”, więc jak może być dobrze?

W piosence o „Amy” podmiot opisuje najsmutniejszą dziewczynę na świecie. Jakby tego smutku było mało, po śmierci można mówić o niej jeszcze gorzej, np. padlina czy ścierwo. W końcu bohaterce tytułowej jest już wszystko jedno.

Na uwagę zasługuje utwór „Sorry Polsko”. Podmiot uważa, że czas zerwać z patetycznym patriotyzmem, jakim kiedyś Polacy się wykazywali. Teraz trzeba zająć się drobnostkami, które utrzymają nasz kraj. Podmiot stawia tu na płacenie za bilet, chodzenie na wybory. „Lepszy żywy obywatel, niż martwy bohater”. Dużo w tym prawdy. W dzisiejszych czasach nie musimy okazywać, na szczęście, miłości do naszej ojczyzny, przelewając za nią krew. W podobnym tonie utrzymany jest utwór „Szara flaga”. „Męczy mnie Polska, wisi mi krzyż” śpiewa Maria Peszek. Także „Pan nie jest moim pasterzem”(parafraza pieśni biblijnej) mówi o ateizmie piosenkarki. Te trzy utwory są bardzo kontrowersyjne, ze względu na swoją treść, dla niektórych katolików i patriotów, ale mogą być zapowiedzią przyszłej Polski, która nie jest państwem wyznaniowym, a ludzie zaczynają się przejmować, tzw. „tu i teraz”, a przestaną patrzeć w przeszłość.

„Pibloktoqu” to obok „Nie wiem czy chcę” najgorszy utwór na płycie. Na początek co oznacza tytuł? Jak się okazuje jest to zaburzenie psychiczne. Ponoć podczas ataku kobiety wykazują agresywne zachowanie, przeklinają, próbują uciekać, najczęściej nago. Później chora nie pamięta całego zdarzenia. Sam utwór został przekombinowany. Miało być prosto, skromnie i właściwie nic z tego nie zostało. Po przesłuchaniu utworu w głowie zostaje tylko mięso i krew, a oprócz tego, że podmiot śni o mrozie i zamieci, a choroba ta dotyka Eskimoski, nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Druga piosenka, o której wspomniałam, czyli „Nie wiem czy chcę” jest równie zła. Za dużo ekshibicjonizmu emocjonalnego. Może po prostu jestem staroświecka, ale publiczne oznajmianie ukochanemu, że nie chce się z nim mieć dzieci, jest dla mnie w złym smaku. Zastanawia mnie tylko czy, przed przesłuchaniem płyty, ukochany wiedział o planach swojej partnerki.

Ostatni utwór „Zejście awaryjne” jest delikatny, prosty. Jest doskonałym podsumowaniem całej płyty, wypchanej wręcz, negatywnymi emocjami.

Muzycznie płyta nie zaskakuje. Jest prosto, wręcz za bardzo lub przytłaczająco i ciężko. Płyty dobrze słucha się, kiedy ma się zły humor. W innym wypadku można się wynudzić, powtarzającą się tematyką.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb