Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Kendrick Lamar – good kid, m.A.A.d city

2013-01-02

Drugi album Kalifornijskiego artysty, Kendricka Lamara – najlepszy album roku, czy kolejna, bezskuteczna próba wprowadzenia nowości i świeżości do muzyki hip-hop?

Kendrick Lamar to amerykański artysta pochodzący z Compton w Kaliforni nagrywający w wywtwórni Top Dawg wraz ze znanymi, z podobnych stron, Scoolboy Q, Ab Soul oraz Jay Rock. Lamar zadebiutował w 2011 roku albumem Section.801, który w pare dni osiągając wysokie miejsca na listach wielu czasopism muzycznych przykuł uwagę wielu krytyków. Utwory z Section.80 takie jak Rigamortus, czy najbardziej znane Hol’ Up chyba już zawsze zostaną jako ważne w historii wciąż ewolującego gatunku hip-hop. Porównując debiut Kendricka z przedmiotem tej recenzji, oprócz ewidentnej poprawy jakości od strony produkcyjnej albumu, jesteśmy świadkami pójścia w stronę bardziej popularnej muzyki. Pomimo to z zachowaniem własnego stylu, który u Kendricka to opowieść, relacja z pewnego zdarzenia, tak jak w utworze ‘‘The Art of Peer Pressure“ czy uwielbiane przez wielu entuzjastów albumu ‘‘Bitch Don’t Kill My Vibe“ do którego wstęp miała zaśpiewać Lady Gaga2. Good kid, m.A.A.d city to dzieło bardzo zróżnicowane: w utworze m.A.A.d city mamy do czynienia z rapem, który znamy z twórczości Wacka Floca Flame oraz Chief Keef, więcej agresji i klasyczny stały podkład (na szczęście bez stosunkowo nowego i często nadużywanego trapu). Klasyczny hip hop słyszymy też w utworze Compton z Dr. Dre znanym gangsterem muzyki z 2001 roku. Prawdziwą dawkę energii daje słuchającym ‘‘Backseat Freestyle‘‘ z wolniejszym wersem i poetyckim „deszczem ołowiu“. Czwarty ze świetnych utworów to “Swimming Pools (Drank)“ opowiadający o truciźnie jaką dla Kendricka jest alkohol.

Od strony muzycznej album prezentuje równy poziom produkcyjny, brak eksperymentów może wydawać się momentami monotonny, skąd często słyszany jest zarzut o muzyczną nudę dobrze zatuszowaną przez interesujące teksty. Jednakże otrzymujemy muzykę na wysokim poziomie oraz praktycznym braku błedów, czyli ogólnej solidności i chyba właśnie o to chodzi.

Kendrick Lamar został uznany za wykonawcę roku przez wiele środowisk muzycznych, a jego album raczej nie bywa poza pierwszą dwójką nagrań roku. Zdecydowanie godny polecenia.

1 - Section.80 to debiut w znaczeniu pierwszy album (lp).
2 - Utwór nie trafił na album, ponieważ nie dostarczyła ścieżki na czas.

Kendrick Lamar - Bitch, Don't Kill My Vibe ft. Lady Gaga - posłuchaj


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb