Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Egzotyka w polskim wydaniu

2012-12-28

Zima bezlitośnie wali do naszych okien i drzwi, bez końca niosąc ze sobą długie wieczory, śnieg, pluchę i nieodłączny jej atrybut – zimowe przygnębienie. Możemy się temu przytłaczającemu otoczeniu bezwiednie poddać, zanurzając się pod cieplutką kołdrą, lub przyjemnie złagodzić mroźny klimat - konfrontując melancholię z tropikalnymi dźwiękami, przywołującymi letnie wspomnienia.

Nie szukając daleko, bo w rodzimym kraju, możemy sięgnąć po debiutancki album Kamp! – młodego, acz doświadczonego zespołu, mającego na swoim koncie kilka świetnych singli i klubowy hit - remiks 'Dancing Shoes' Brodki.

Kamp! garściami czerpie z muzycznej kultury lat osiemdziesiątych, tworząc elegancki i niezwykle chwytliwy electropop, czyniąc z tego łódzkiego zespołu jeden z najbardziej atrakcyjnych towarów eksportowych. Zaskakuje jedynie fakt, że na pełnoprawny, debiutancki krążek tej grupy musieliśmy czekać aż trzy lata. Czy było warto?

Spokojne i czarujące swoją prostotą intro, jakim jest egzotyczne ‘Oaxaca’ idealnie zapowiada atmosferę albumu – to krążek pełen słonecznej i delikatnej elektroniki, przyjemnie odrywającej od szarej rzeczywistości. Na 'Kamp!' Dominują niezobowiązujące i leniwe ballady, które stanowią przyjemne tło, jednak (poza świetnym 'Heats') niespecjalnie porywają warstwą liryczną i na dłuższą metę wręcz nużą. Krążek jednak przyjemnie rozkwita i pokazuje swoją pełną siłę zalewając słuchacza kaskadą tanecznych rytmów, wciągając w swój własny, egzotyczny świat. ‘Can’t You Wait’ to dla mnie zdecydowany faworyt - niesamowity, bezwstydnie popowy kawałek, wybuchający energią, przy której nie sposób przejść obojętnie. Przyznam, że ta energia jest czymś, co dla mnie wyróżnia Kamp! na tle polskiej sceny muzycznej – rzadko kiedy spotyka się tutaj zespół tak oryginalny, wybijający się spoza czysto rockowego i hip-hopowego rodowodu polskiej muzyki. Niechętnie i z pewną dozą hipokryzji przyznam, że pomimo świeżości na naszym rynku, debiut Kampu nie jest propozycją wyróżniającą się na tle zagranicznej alternatywy – nie mogłem pozbyć się wrażenia, że pomysły Kampu są czasem zbyt wyraźnie zainspirowane Cut Copy czy Toro y Moi.

Podsumowując – debiutancki krążek Kamp! jest bez wątpienia ciekawą i interesującą propozycją, wnoszącą powiew świeżości na polską scenę muzyczną, rzeczą szczególnie przydatną zimową porą – przyznam, że nic mi ostatnio tak nie poprawia rankiem humoru w zatłoczonym tramwaju, jak właśnie ten krążek. Warto też dodać, że Kamp! to zespół wypadający rewelacyjnie na żywo – jeśli będziecie mieli okazję ich zobaczyć, koniecznie to zróbcie!


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb