Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Sounds that can't be made

2012-11-20

Gdy zespół o takim stażu jak Marillion wchodzi do studia nagraniowego oczekujemy raczej dobrej płyty w stylu który znamy i lubimy niż rewolucji brzmieniowej. Czy więc „Sounds That Can’t Be Made” spełnia te oczekiwania?

Muzycznie zaskoczenia nie ma. Wciąż obecny jest tu niepowtarzalny styl zespołu za który pokochały go tysiące fanów na całym świecie. Nie ma sensu rozpisywać się o kunszcie muzyków, gdyż ten jest powszechnie znany. Warto jedynie odnotować wysoką formę Steve’a Hogartha i Steve’a Rothery’ego. Jednak to nie umiejętności decydują o poziomie płyty, jak więc wypadają poszczególne utwory?

Otwierająca album kompozycja „Gaza” to przeszło 17-minutowa muzyczna opowieść o konflikcie na Bliskim Wschodzie. Tekst nie porusza jednak tematów politycznych, skupia się raczej na trudach życia codziennego mieszkańców tytułowej Strefy Gazy. Po wyjątkowo agresywnym początku, w którym ciężko brzmiąca gitara łączy się z motywami arabskimi, utwór stopniowo rozwija się aż do punktu kulminacyjnego z przejmującym śpiewem Steve’a Hogartha i piękną partią gitary Steve’a Rothery’ego. Tak dobry „otwieracz” podnosi oczekiwania wobec reszty płyty. Dobre wrażenie podtrzymuje "Sounds That Can't Be Made". Świetny finał z ciekawymi solówkami Marka Kelly’ego i Steve’a Rothery’ego w pełni wynagradza przeciętny początek oparty na dość schematycznej syntezatorowej partii. Natomiast "Pour My Love" to prosta ballada, która niestety wypada znacznie słabiej od podobnych utworów w dotychczasowej twórczości zespołu. Dopiero singlowy „Power” budzi większe emocje. Podniosły refren szybko wpada w ucho a w całym utworze czuć tytułową moc.

Członkowie zespołu muszą dobrze wspominać wizyty w Montrealu skoro postanowili zadedykować temu miastu utwór na nowej płycie. Ten jednak budzi mieszane uczucia. Nie brak w nim momentów świetnego grania, jednak jako całość „Montreal” sprawia wrażenie chaotycznego, jakby posklejanego z fragmentów różnych piosenek. Dwa kolejne utwory nie wyróżniają się zanadto choć ciężko też je za coś zganić. Godne zauważenia są interesujący „cymbałkowy” motyw w środkowej części „Invisible Ink” i ładne solo gitary w „Lucky Man”. Na deser pozostaje „The Sky Above The Rain”. Niespieszne tempo, marzycielski nastrój i delikatny wokal Steve’a Hogartha to, jak widać, materiał na bardzo dobry utwór.

Nadszedł więc czas podsumowania. Czy Marillion sprostał oczekiwaniom? Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa. Zarzut chaotyczności wysunięty w stosunku do „Montreal” można niestety odnieść do całego albumu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że miejscami panowie przekombinowali, próbując na siłę wydłużyć utwory przez upychanie kolejnych motywów, co odbiło się na spójności płyty. Jej skrócenie , usunięcie niektórych fragmentów utworów i rozwinięcie ciekawszych z nich zapewne podniosłoby ocenę. A tak otrzymaliśmy krążek na którym bardzo dobre fragmenty przeplatają się ze słabszymi, który nowych fanów raczej do Marillion nie przyciągnie a i nie wszystkich starych w pełni usatysfakcjonuje. Ci wybiorą się zapewne na nadchodzący koncert zespołu w Stodole i sprawdzą jak na żywo brzmią utwory z „Sounds that can’t be made” Już dziś zapraszam na relację z tego wydarzenia na stronie Kulturalni.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb