Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

2012-10-22

Jesień, jak chyba żadna inna pora roku, wybitnie sprzyja umieszczaniu smętów w słuchawkach. Wiadomo - aura. Sama mam pakiet jesiennych-płyt-nie-do-zajechania, przy dźwiękach których od lat siąpię sobie nosem i patrzę na deszcz bębniący o szyby. Pakiet służy nadzwyczaj dobrze i z biegiem lat coraz trudniej coś odkrywczego do niego dorzucić.

Najczęstszym powodem smętów w muzyce (o ile nie w każdym przejawie życia) jest niespełniona miłość. W tym kontekście tytuł czwartego wydawnictwa szwedzkiego muzyka wydaję się być nader zachęcający. Tyle, że każdy kto miał wcześniej z jego twórczością do czynienia, wie że nie da się jej tak łatwo zaszufladkować.

Stricte muzycznie: leciutkie, główie gitarowe melodyjki z siejącymi się dość gęsto: pianinem, saksofonem, fletem, smykami i masą innych dobroci. Czasem trochę smutne (spinający klamrą całą płytę "Every Little Hair Knows Your Name"), czasem trochę weselsze ("The World Moves On"). Może nie dostarczają dogłębnych estetycznych przeżyć, ale są skomponowane w sposób pozwalający na zżycie się z nimi od pierwszego odsłuchu. Co najważniejsze - robią naprawdę porządne tło dla tekstów. A te są po prostu majstersztykiem! Ujawniają cały kunszt Jensa i powody, dla których ta płyta tak dobrze wpasowuje się w moje z grubsza ugruntowane smętowe upodobania, będąc jednocześnie pozycją całkowicie nieszablonową. Bo Jens owszem, śpiewa o utraconej miłości, ale w formie zwykłego ludzkiego słowotoku, szczególnie przecież obfitego w sprawach uczuć. Czy można dobitniej pokpić sobie z werterowskiego weltschmerzu, niż umieszczając trawionego nim bohatera w nieco przyciasnych dla romantycznych rozważań ramach codziennego życia? Nie ma tu toni oczów błękitnych i ciemności samotnej nocy, są za to rozbrajające szczerością i lekką infantylnością wyznania w stylu: "Hej, jak się rozstaliśmy, to zacząłem chodzić na siłownię i teraz robię ze dwieście pompek!".

Słuchanie o tym, jak to świat po prostu wzrusza ramionami i idzie dalej, kiedy twoje złamane serce krwawi, i że przecież (jak mówi tytuł jednej z piosenek) "the end of the world is bigger than love", odnosi skutek przeciwny do (pozornie) zamierzonego. Zamiast pomyśleć sobie: "Rzeczywiście, po co tyle krzyku o te całe rozstania? Ostatecznie ludziom przydarzają się grosze rzeczy." to nagle żal mi tego chłopaka, który może samobójstwa nie popełni, ale pewnie siedzi właśnie gdzieś na kanapie patrząc apatycznie w ekran telewizora, z tą świdrującą świadomością, że Ona po prostu nie chce z Nim dłużej być. A za oknem jest jesień, więc szkoda mi go podwójnie.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb