Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Calexico - Edge of the Sun

2015-04-18

Calexico już po raz dziewiąty zabiera nas w muzyczną wycieczkę na amerykańsko-meksykańskie pogranicze. I choć wyruszamy utartymi już szlakami to przewodnicy gwarantują, że atrakcji nie zabraknie.

Łączenie rocka, folku z elementami muzyki latynoskiej od zawsze było znakiem rozpoznawczym zespołu. Ostatnio muzycy próbowali jednak odejść od tej formuły. Przenosiny do kolebki amerykańskiej muzyki – Nowego Orleanu zaowocowały bardziej rockowym, choć również bardzo dobrym albumem „Algiers”. Tym razem nagrania odbywały się w dzielnicy stolicy Meksyku – Coyoacán, co mogło zapowiadać powrót do sprawdzonego brzmienia.

I rzeczywiście, otrzymaliśmy 12 bardzo równych, pełnych melancholii, piosenek przenoszących nas na pełne słońca pustkowia północnego Meksyku. Sztukę ich pisania muzycy doprowadzili do perfekcji, tworząc małe, około 3-minutowe, dzieła sztuki. Mimo tej prostej struktury każdy utwór potrafi zaskoczyć a niektóre detale można wychwycić dopiero po kilku przesłuchaniach. Spora w tym zasługa bogatego instrumentarium: od charakterystycznych dla zespołu instrumentów dętych po, będące pewną nowością, subtelnie wykorzystane syntezatory. Swój wkład mają też liczni znamienici goście tacy jak m.in. Ben Bridwell z Band of Horses, piosenkarka country Neko Case czy grecka grupa Takim. Pomimo tego materiał jest niezwykle spójny, od pierwszego do ostatniego utworu wyczuwalny jest ten charakterystyczny „pustynny” klimat, co sprawia, że albumu doskonale słucha się w całości.

Powrót do starego brzmienia wiązać się mógł z zarzutami o wtórność czy brak pomysłów. Muzycy obronili się jednak w najlepszy możliwy sposób tworząc wciągający album, z którego emanuje autentyczna radość pisania i grania muzyki.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb