Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Wycinka, Teatr Polski we Wrocławiu, reż. Krystian Lupa

2015-03-29

W poszukiwaniu teatralnych wrażeń tym razem zagnało nas do Wrocławia. Wy nie musicie tam jechać – a to dzięki Warszawskim Spotkaniom Teatralnym. Teatr Polski we Wrocławiu w tej edycji WST przyjeżdża do Warszawy ze spektaklem „Wycinka” w reżyserii Krystiana Lupy.

Powieść Thomasa Bernharda pt. „Wycinka” została wydana w Austrii w 1984 r. Chwilę po jej ukazaniu się policja austriacka wkroczyła do księgarń, aby „aresztować” wszystkie egzemplarze. Dlaczego? Gerhard Lampersberg, kompozytor i dawny przyjaciel Bernharda, rozpoznał się w powieściowym Auersbergerze, homoseksualiście i alkoholiku, i wytoczył autorowi proces o zniesławienie. Było to oczywiście najlepszą reklamą. Dzisiaj środowisko teatralne w Polsce może rozpoznać się w przedstawieniu Lupy: powieściowego aktora teatru narodowego gra autentyczny aktor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Frycz, co rozwiewa wszelkie wątpliwości co do zamiarów reżysera. Mnóstwo w tym spektaklu odniesień do aktualnej sytuacji teatralnej w Polsce, co sprawia, że widownia bawi się znakomicie, mogąc rozpoznać kolejne postacie, sytuacje, sztuki.

Prawie czterogodzinny spektakl jest tak intensywny, że ani przez chwilę się nie nudzimy. Zarówno podczas monologu Bernharda, jak i przerywających go żenujących rozmów zblazowanej bohemy podczas tak zwanej „artystycznej kolacji”. Mistrzowska interpretacja Krystiana Lupy, rozwinięcie przez niego niektórych wątków oraz dowcipne zinterpretowanie scen z wieczoru opisywanego w powieści czynią z tego spektaklu wydarzenie kulturalne, które pozostaje w pamięci na długo. Z pewnością jest to jeden z najlepszych spektakli teatralnych 2014 r. w Polsce.

Czy da się pozostać artystą w zepsutym środowisku tak zwanej „bohemy artystycznej”? Czy będąc młodym twórcą możliwe jest pozostanie niezależnym i wybicie się z hermetycznego środowiska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na „artystycznej kolacji”, na którą was serdecznie zapraszam.

Bartosz Polański

Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb