Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

MAX RICHTER RECOMPOSED Vivaldi, The Four Seasons

2013-12-11

Jesienny weltschmerz, alergia kontaktowa na zadrukowane sterty celulozy, halucynacje z braku nasłonecznienia – brzmi znajomo? Z pomocą przy odzyskiwaniu życiowego kolorytu przychodzi współczesny mistrz synestezji – Max Richter oraz owoc jego współpracy z Danielem Hopem i orkiestrą Britten Sinfonia pod batutą André de Ridder’a.

Krążek „Recomposed by Max Richter: Vivaldi - The Four Seasons” ukazał się jesienią ubiegłego roku nakładem prestiżowej wytwórni - Deutsche Grammophon. W tym roku został zaś nagrodzony na Echo Klassik 2013 w kategorii THE ‘KLASSIK OHNE GRENZEN’. Płyta ta jest wariacją na temat Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego w typowym dla Richtera minimalistycznym i postmodernistycznym wydaniu.

Wiosna zaczyna się urokliwym porankiem – z oddali słychać dźwięki strojenia skrzypiec okraszone subtelnym, elektronicznym brzmieniem. Przywodzi to na myśl świetlistą grę promieni słońca w kroplach rosy oraz budzącą się do życia przyrodę. Wtem początkowy chaos przybiera formę powszechnie znanego motywu muzycznego i rozpoczyna się przepyszna uczta dla zmysłów.

Interpretacja Lata jest pełna energii i nagłych zwrotów akcji. Zwłaszcza przy Adagio nie sposób nie rozpłynąć się z wrażenia nad kunsztem gry Daniela Hope’a na skrzypcach.

Jesień i Zima wprowadzają słuchającego w stan zadumy, zwracając tym samym jego uwagę na niebywałe piękno subtelnych pociągnięć smyczków i miękkości barwy dźwięku.

Richter posłużył się kompozycją Vivaldiego niczym szkieletem, na bazie którego zbudował harmonijny, autonomiczny organizm. Tym samym dokonał rzeczy niebywałej, bo nie tylko nie zbrukał ponadczasowego dzieła, ale odkrył w nim nowy wymiar głębi poprzez tchnięcie w zakurzone nuty ducha współczesności. Płytę tę można polecić zarówno fanom muzyki klasycznej, jak i tym którzy nie zdążyli się jeszcze do niej przekonać. Upstrzona magią pięciolinia pozwala w każdej chwili przenieść się do równoległego wszechświata, którym rządzą prawa natury i w którym panuje niezmącony spokój – towar mocno deficytowy w sezonie naszpikowanym kolokwiami.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb