Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Archangelica - Like a Drug (2013)

2013-05-06

Archangelica debiutuje w tym roku pod banderą Lynx Music. Album został nagrany wyjątkowo dojrzale, biorąc pod uwagę, że jest to pierwsze nagranie. Słychać, że muzycy grają ze sobą nie od dziś. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek możliwości warszawskiego zespołu.

Płyta zaczyna się klimatycznym intro z prostą zagrywką na gitarze akustycznej. Dużo lepszy efekt osiągnięto na Night Passage, stosując czyste brzmienie elektryka. Dalej w Into Unknown nieśmiale dołącza gitara prowadząca oraz dużo pewniej - efektowna, żeńska wokaliza (kobiecy śpiew pojawia się również we wspomnianym Night Passage).

W utworze Like a Drug uwagę zwraca ciekawy rytm perkusyjny. Po chwili wchodzą poszczególne gitary: zdecydowana basowa, rytmiczna z niezbyt porywającym riffem, dość szybko solowa i wreszcie główny wokal. Całość nie porywa - oczekiwalibyśmy więcej po tytułowym kawałku. Na szczęście pod koniec gitarzysta serwuje nam soczystą próbkę swoich możliwości.

Znacznie ciekawiej zapowiada się Confession. Odegrany z dużą swobodą wstęp poprzedza przesterowane akordy gitary i konsekwentny śpiew wokalisty, który w dalszej części nawołuje na kształt ludowej przyśpiewki. Po klawiszowym bridge'u utwór spektakularnie kończy się progresywnym solo gitarowym.

Perkusiście należy się pochwała. Praktycznie w każdym utworze bierze czynny udział twórczy. To od niego zależy agogika poszczególnych numerów. Bas bardzo dobrze komponuje się w przestrzeni brzmieniowej Archangeliki. Basista stanowi jej solidny fundament, nie ograniczając się do operowania prymami akordów. Wokalista obdarzony został bardzo ciekawą barwą głosu, zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie do podrobienia. Posiada wypracowany warsztat techniczny, dzięki któremu pozwala sobie na często udane eksperymenty wokalne. Z drugiej strony, jego suwerenność powoduje chwilowe niedopasowania na tle instrumentów. Gitarzyści radzą sobie dobrze, w solówkach nie ma przypadkowych nut.

Midnight Train to kolejny ciekawy kawałek na Like a Drug. Jest inny niż wszystkie, zawierając przy tym wszystkie elementy stylu Archangeliki. Należy do nich przede wszystkim rozwojowość w obrębie utworu oraz odważne, melodyjne granie. Zaskakuje spadek tempa w refrenie, ale dzięki powrotowi w kolejnych zwrotkach utwór zachowuje puls.

Cathedral już w tytule przywołuje skojarzenia gotyckie. Muzyka także od pierwszego taktu kreuje podobny klimat - poczynając od brzmienia organów, przez mroczne gitary, na spiczastych uniesieniach wokalnych i solowych kończąc.

W The Yourney Archangelica prezentuje nam tempo siedem ósmych, co może nasuwać skojarzenia z Opeth (Deliverance). Dużo lepiej zastosowali je w When all is gone, ale tutaj mankamentem stała się partia klawiszowa. Może warto by zatrudnić keyboardzistę z prawdziwego zdarzenia?

Główną zaletą płyty Like a Drug jest spójność brzmieniowa. Może nie uzależnia jak narkotyk, ale może działać kojąco niczym lek na zranione dusze. Poniżej - utwór, który nie znalazł się na nowej płycie, ale perfekcyjnie oddaje charakter muzyki kwintetu z Warszawy.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb