Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Avishai Cohen - Duende (2012)

2013-04-21

21. maja minie rocznica wydania albumu Duende. Avishai Cohen – cieszący się uznaniem na świecie izraelski kontrabasista jazzowy – nagrał go w duecie z Nitai’em Hershkovitsem. Pianista ten pojawił się u boku kontrabasisty raz pierwszy. Czyżby solista chciał w ten sposób zmienić coś w swojej muzyce?

Pierwsze dźwięki fortepianu dwudziestolatka – płynne, ale z chwilami na oddech – przynoszą odpowiedzi na nurtujące pytania. Nietrudno wyobrazić sobie w ich brzmieniu poranne fale morza Śródziemnego raz po raz dotykające brzegów Tel Avivu – miasta, które nigdy nie zasypia.

Avishai znany jest z zamiłowania do muzyki folkowej. W twórczości orientalnego jazzmana przewijają się melodie ludowe zasłyszane w różnych zakątkach świata. Szczególnie jednak Cohen upodobał sobie rodzime rytmy. Spójrzmy na dyskografię artysty. Pierwsze krążki nagrywał u boku Chicka Corea’i, Kurta Rosenwinkela, Herbiego Hancocka i Danilo Pereza. Mimo współpracy z Amerykanami, od pierwszego nagrania pod własnym szyldem widać wyraźne wpływy kultury Bliskiego Wschodu.

I tak jest również na Duende, co po hiszpańsku oznacza „duszę”. Gra słów „duet” i „dusza” po polsku brzmi równie atrakcyjnie. Zatem tytuł można rozumieć jako duet bratnich dusz – zarówno pod względem upodobań muzycznych, jak i ojczyzny muzyków.

Blue Note Records na oficjalnym kanale YouTube zamieściło trzy utwory promujące album. Są to muzyczne wideoklipy nakręcone w trakcie nagrywania. Czarno-biały obraz wspaniale oddaje charakter dwuosobowego projektu. Oglądając, stajemy się świadkami autentycznej pracy w studio.

Całość składa się głównie z kompozycji Cohena, ale znajdziemy tu także aranżacje jazzowych standardów (John Coltrane, Cole Porter, Thelonious Monk), a nawet Cztery wersy muzyki filmowej Nachuma Heimana (Four Verses / Continuation). Przekrój ten znakomicie oddaje istotę twórczości kontrabasisty. Avishai Cohen konfrontuje amerykańską scenę jazzu XX wieku z bogatą tradycją wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, tworząc w ten sposób unikalną jakość, nie do podrobienia.

Duende to album wyważony. Żywsze, bardziej witalne utwory jak Soof czy Criss Cross przeplatają subtelne i liryczne, ale wciąż rytmiczne (Ann’s Tune). Avishai świetnie rozumie się z muzycznym partnerem. Utwory są dograne do ostatniego dźwięku. Partie kontrabasu harmonicznie uzupełniają luki sprytnie zostawione przez fortepian, przez co instrumenty te wydają się być dla siebie stworzone i nierozłączne. Hershkovits nie podporządkowuje się Cohenowi. Także pod tym względem występuje na Duende równowaga. Central Park West artyści kończą muzycznym dialogiem, który posiada znamiona improwizacji. Przez jej obecność, także w pozostałych kawałkach, nagranie jeszcze bardziej przypomina album live. Warto wspomnieć, że utwór Calm znalazł się już na płycie z 2006 roku. Co skłoniło wirtuoza do sięgnięcia wstecz? Tego możemy się jedynie domyślać. Nowa wersja pozbawiona jest oczywiście perkusji, ale według mnie wcale nie ustępuje nagraniu z Continuo, a nawet przebija je ekspresywnością. Utwór Soof natomiast był wykonywany znacznie przed wydaniem tejże płyty, jeszcze z Shaiem Maestro za klawiaturą.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb