Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Atoms for Peace – Amok (XL, 2013)

2013-04-07

Atoms for Peace to Thom Yorke i Nigel Godrich z zespołu Radiohead, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Joey Waronker z R.E.M. i Mauro Refosco. Gdy Thom Yorke, uznawany za lidera projektu, wydał w 2006 roku swój solowy album “The Eraser” reszta zespołu wykonywała z nim wszystkie utwory na koncertach. Prawdopodobnie wtedy narodził się pomysł bardziej oficjalnego zaangażowania reszty artystów w projekt pod wspólną nazwą.

“The Eraser” będąc albumem przeważnie elektronicznym, na koncertach w zmienionej aranżacji brzmiał fantastycznie i tego można spodziewać się również po “Amok”. Często spotykamy porównania obu płyt, bo razem tworzą całość - następna będąc kontynuacją poprzedniej.

W “Amok” słychać przewodnictwo Thoma Yorke’a, nie tylko jako pomysłodawcy. Jego wysoki głos prowadzi linie melodyczną właściwie wszystkich utworów i głownie z tego powodu nie można powiedzieć, że album ma wielką wartość instrumentalną. Perkusja jest raczej niezmienna i prosta, ale nie banalna. Większości utworom, a przede wszystkim “Dropped” oraz “Stuck Together Pieces”, można zarzucić, że rozwijają się do pewnego punktu i brakuje im finału. Przez cały czas ich trwania oczekujemy momentu kulminacyjnego, który nie nadchodzi.

Z drugiej strony “Amok” prezentuje świetny początek, czyli “Before Your Very Eyes…”, rozwijający się znakomicie i zdecydowanie podnoszący oczekiwania, które już są wysoko z powodu tak znanych i zasłużonych członków zespołu. Nie zawodzi ich “Reverse Running” z na długo pozostającym w głowie motywem gitarowym i intrygującą linią basową. Prawdopodobnie najlepszym utworem albumu jest “Ingenue” - bardzo pochłaniające i co jest wyjątkiem - zmieniające się nie do poznania od początku do swojego końca.

Mimo wszystko to nadal album na wysokim poziomie - rozwijający pomysły z “The Eraser” oraz zapowiadający bardzo ciekawą muzycznie serie koncertów. Miejmy nadzieje, że Atoms for Peace odwiedzi Polskę lub nadarzy się inna okazja na usłyszenie ich na żywo.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb