Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Album: Coma - bez tytułu

2013-03-14

Od 2010 roku Coma konsekwentnie podąża obraną ścieżką. Piotr Rogucki - lider zespołu - w programie Kuby Wojewódzkiego stwierdził, że w Polsce osiągnęli już wszystko. Jednak gdyby tak było, przestaliby nagrywać w języku ojczystym, a koncerty w kraju ograniczyliby do jednego rocznie.

Tymczasem 19. kwietnia zespół będzie grał w stolicy już po raz trzeci w tym roku. Z kolei w Węgorzewie zapowiada się kolejny występ z orkiestrą symfoniczną. Także raczej nie musimy się obawiać o zdradę narodu. Aby nas o tym przekonać, Don’t Set Your Dogs On Me (2013; anglojęzyczyczna wersja Czerwonego albumu) prezentuje się w czerwieni i bieli.
Jako że piszę po polsku, recenzja dotyczy wersji polskojęzycznej. Po angielsku - tylko na MetalRecustants.com.

Przed premierą Czerwonego albumu, Rogucki i spółka podzielili fanów na pół. Tak też nazwali pierwszy singiel, który brzmiał zaskakująco w porównaniu do kawałków z Hipertrofii oraz całego dorobku Comy. Typowo radiowa piosenka z refrenem śpiewanym falsetem przypomina mi trochę dokonania U2. Czy Roguc aspiruje do takich gigantów jak Bono? Jeśli tak, nie mam nic przeciwko.

Ale zejdźmy na ziemię. bez tytułu to solidna dawka energii podana w nieco bardziej przystępny sposób niż to miało miejsce w Hipertrofii. Nie składa się z samych radiowych hitów (i dobrze) - wręcz przeciwnie. Figurują na nim takie numery jak ‘Angela’ i ‘W chorym sadzie’ - bezkompromisowe rockowe kawałki z ciężkim riffem, zadziornym śpiewem i gitarową solówką.

‘Rudy’, ‘0 Rh+’, ‘W chorym sadzie’ i ‘Los cebula i krokodyle łzy’ to najciekawsze kompozycje na krążku. Piotr daje w nich czadu zarówno jako autor tekstów, jak i wokalista. Utwory te znacząco odbiegają od siebie rytmicznie, ale mają wspólny pierwiastek. Słychać w nich dojrzałość i zgranie zespołu, ale przede wszystkim - brak przypadku. Cecha ta wydaje się oczywista, ale w rzeczywistości bardzo trudno ją uzyskać. Coma radzi sobie całkiem nieźle, ale nie idealnie. Jednym ze słabszych utworów na krążku jest ‘Woda leży pod powierzchnią’. W koło Macieju skandowany tytuł przejada się słuchaczowi po pierwszym przesłuchaniu.

Nadzieję przywraca m.in. ‘Jutro’ - ballada o przyszłości z nutką sentymentalizmu i powracającego w twórczości Roguckiego dekadentyzmu (‘Świadkowie schyłku czasu królestwa wiecznych chłopców’). Lecz i ona w pewnym momencie zapętla się w jednym zdaniu o “wiersza marnej trwałości”.

Zbiorem niezwykle trafnych spostrzeżeń dotyczących dzisiejszego świata rozrywki są ‘Gwiazdozbiory’ (swoją drogą - świetny tytuł). Muzycznie utwór poniekąd nawiązuje (zwłaszcza końcówką) do Hipertrofii. Natomiast ‘Deszczowa piosenka’ jest prawdziwym zastrzykiem energii. Opowiada o Łodzi - rodzinnym mieście Cominiarzy. Niby banalna, ale jednak piękna metafora miasta-łodzi pojawia się w niezgorszym refrenie. Podmiot wspomina też o ulicach, na których “można dostać w dziób”. Jakże na czasie, biorąc pod uwagę niedawne zdarzenia na Piotrkowskiej. Gdybym miał zaszufladkować tę piosenkę, określiłbym ją mianem rocka filozoficznego.

Metka ta pasowałaby również do ‘0 Rh+’ i ‘Los cebula i krokodyle łzy’. Pierwszy z nich posiada najbardziej enigmatyczny tekst, wokalne efekty i postępujące przez większą część piosenki crescendo. Powodują one dużą odrębność kawałka na tle całości. Motywem przewodnim jest tu krew, którą można asocjować z okładką. Drugi zaś jest w pewnym sensie epicką kompozycją, która cały czas rozwija się i nabiera energii, kończąc się niedopowiedzeniem. Bardzo przemyślany utwór zarówno muzycznie, jak i pod względem treści. Daje do myślenia.Czerwony album to konsekwencja dotychczasowej twórczości zespołu. Nie ma mowy o obniżaniu lotów czy komercjalizacji. Coma gra swoje, nie patrząc na to, co tworzą inni. I chwała im za to. Jak dla mnie, krwista czerwień nie przebiła hipnotycznej żółci poprzedniego krążka, ale cierpliwie poczekam na kolejny album.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb