Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Album: Riverside - Shrine of New Generation Slaves

2013-03-07

English version available on MetalRecusants.com

Pod koniec stycznia 2013 Riverside wydał przełomową płytę. Jeszcze nigdy polski progrock nie brzmiał tak klarownie i atmosferycznie. Przestrzeń dźwiękowa osiąga chwilami imponujące rozmiary, przypominając ciągnący tłum zombie z teledysku promującego album. Dawno nie byłem aż tak dumny z polskiej produkcji muzycznej - chyba od czasu Evangelion Behemoth‘a.

Krążek od początku owiany był tajemnicą. Pojawiały się różne pogłoski, jednak fani z niecierpliwością czekali na płytę. Nie zawiedli się. Dostali od Riverside kawał solidnego materiału, odzianego w idealnie współgrającą otoczkę. Okładka, wideoklip i inne motywy promocji nabrały specyficznego charakteru grozy, która potęgowała wspomnianą wyżej tajemnicę.

W tej mrocznej scenerii słyszymy muzykę, która nastraja raczej pozytywnie, a już na pewno nie dołująco. Album nie ma nic wspólnego z doom metalem, ale też niezbyt wiele z Deep Purple (mimo nagłośnionej gdzieniegdzie opinii). Jednak ziarno prawdy w tejże plotce możemy znaleźć w utworach ‘New Generation Slave’, ‘Celebrity Touch’ oraz ‘Feel Like Falling’.

Pierwszy z nich zaczyna się swoistą modlitwą, progrockowym psalmem niewolnika XXI wieku. Podmiot niemalże spowiada się ze swojego życia, jakby znajdował się na sądzie ostatecznym. Na szczęście po wyznaniu nie następuje zgon. Wręcz przeciwnie - Riverside pokazuje pierwszy pazur czyli mocny, hard-rockowy riff urozmaicany dalej przez niesamowite brzmienie klawiszy i gitary akustycznej.

Niektóre piosenki z nowej płyty wpadają w ucho, aż chce się je śpiewać. ‘The Depth of Self-Delusion’ to typowo progresywny, a zarazem urozmaicony i przede wszystkim - płynący utwór. Ten flow odczuwalny jest w zasadzie na całej płycie (łącznie ze śpiewem Mariusza Dudy). Kojarzy się z okładką, gdzie odarty z twarzy tłum zjeżdża po ruchomych schodach donikąd.

Nawet w singlu - na przekór najcięższym kawałku na płycie - znajdziemy momenty pozornego spokoju, potęgującego energię przesterowanych gitar i silnego wokalu. Bo nic tak nie kopie po czterech literach, jeśli nie jest poprzedzone łagodniejszym fragmentem. O ‘Celebrity Touch’ wiele już zostało powiedziane, ale najlepiej samemu przekonać się o sile tego kawałka.

‘We Got Used To Us’ to w mojej opinii najlepsza piosenka Riverside od czasów ‘Conceiving You’. Gdy skonfrontować obydwie, wysłyszymy w tej nowszej dojrzałość, o której mówi się w kontekście płyty S.O.N.G.S. Szacunek należy się Michałowi Łapajowi (klawiszowiec). Zmiana instrumentów oraz większe zaangażowanie w grę sprawiły, że nie słychać już fuszerek, jakie miały miejsce w utworze ‘Hyperactive’ z płyty Anno Domini High Definition.

‘Feel Like Falling’ brzmi zupełnie inaczej. Oryginalny jak na muzykę rockową rytm perkusji nadaje utworowi hipnotyzujący charakter. Dopiero refren na moment rozwiązuje napięcie, które powraca w postaci kolejnego kopiącego riffu. Pod koniec Piotr Grudziński daje solowy popis techniczny, nie zapominając o gitarowych efektach. Dbałość o szczegóły na całym krążku odzwierciedla się także w brzmieniu jego instrumentu.

‘Deprived (Irretrievably Lost Imagination)’ zaczyna się właśnie gitarą na cleanie z flangerem, który idealnie wprowadza w klimat utworu. Dalej jest już tylko lepiej, gdzieniegdzie pojawiają się brzmienia klawiszy - bardzo różnorodne, zaskakujące i... tajemnicze. Pod koniec utworu jakby znikąd pojawia się solo na saksofonie. Bądź co bądź - genialne.

I tu dochodzimy do momentu, gdzie album powiniem się w zasadzie skończyć. Tymczasem właśnie na ‘Escalator Shrine’ następuje prawdziwa kulminacja. Zespół dopiero tutaj pokazuje swoje prawdziwe oblicze, poniekąd demaskując misternie budowaną tajemnicę. Riverside serwuje nam prawie 13-minutową polifoniczną opowieść o dzisiejszym świecie. Mówiłem już o basie? Partie tego niedocenianego instrumentu stanowią solidny fundament albumu. Na ‘Escalator Shrine’ (i nie tylko) chwilami wybijają się na pierwszy plan, co urozmaica brzmieniową obfitość. Nadmiar? Hipertrofia? Nic z tych rzeczy. Tej płyty można słuchać wielokrotnie, a za każdym razem usłyszy się coś nowego.

Piosenki na S.O.N.G.S. są jak mini dzieła sztuki. Każda ma swój niepowtarzalny charakter, potrafi od pierwszych nut wciągnąć słuchacza w swój świat. Mariusz Duda opowiada w nich całkiem odmienne historie, które składają się w logiczną układankę. Płyta jest nie tylko zbiorem piosenek, ale wręcz koncept albumem (czyżbym odkrył Amerykę?). Tekstowo nie mam żadnych zastrzeżeń. No, może poza powieleniem tekstu ‘Feel Like Falling’ w ‘Codzie’. Żartuję oczywiście - ciekawy eksperyment, echo odzywające się dopiero pod koniec płyty. Nawracanie motywów potęguje muzyczną hipnozę.

Wspomniana ‘Coda’ to przyprawiające o ciarki światełko w mrocznym tunelu urojonych niepewności. Kończy się niespodziewanie, pozostawiając coś bardzo ważnego - niedosyt. Riversajdzie, czekamy na koncerty!

Skład zespołu Riverside:
Mariusz Duda – wokal, bas (solo: Lunatic Soul)
Piotr Grudziński – gitary (ex-Groan, ex-Unnamed)
Michał Łapaj – klawisze
Piotr ‘Mittloff’ Kozieradzki – perkusja (ex-Dark Prophecies, ex-Goetia, ex-Hate, ex-Thunderbolt, ex-Domain, ex-Swastyka)

riverside

Tomasz "Vatis" Wacikowski

Więcej o Riverside:
Strona oficjalna

Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb