Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Europe

2013-01-19

Czasem jeden przebój może na lata utrwalić wizerunek zespołu. Tak stało się w przypadku Szwedów z Europe, którzy chyba już zawsze kojarzeni będą ze słynnym syntezatorowym motywem z „The Final Countdown”. Tymczasem od reaktywacji grupy w 2003 r. jesteśmy świadkami konsekwentnej ewolucji w jej brzmieniu, której końcowym ogniwem jest tegoroczny album.

„Bag of Bones” to swego rodzaju hołd złożony artystom, których muzycy Europe słuchali w młodości. Nie brak tu dźwięków przywołujących na myśl takie legendy hard-rocka jak Deep Purple, Led Zeppelin czy Thin Lizzy. Surowe, ciężkie brzmienie czy obecność organów Hammonda pogłębiają te skojarzenia. Słychać tu rękę producenta Kevina Shirley’a, współpracującego m.in. z Iron Maiden, Rush czy Joe Bonamassą. Joey Tempest, wokalista zespołu, nie ukrywa, że dokonania tego ostatniego stały się impulsem do nagrania nowego albumu, on sam zresztą zagrał gościnnie w utworze tytułowym.

Już od potężnego „Riches to Rags”, który z powodzeniem mógłby się znaleźć na którymś z albumów Deep Purple, słychać, że muzycy są w świetnej formie. Joey Tempest brzmi nawet lepiej niż 30 lat temu a jego szorstki, silny głos nawiązuje do najlepszych wokalistów hard-rockowych. On też odpowiada za większość kompozycji. Te, dzięki doskonałym melodiom, zapadają w pamięć już po pierwszym odsłuchu. Jednak największe pochwały należą się Johnowi Norumowi. Jego partie pełne są świetnych pomysłów a solówki ozdabiają prawie każdy z utworów. Zespół zatroszczył się też o to, żeby nie zanudzić słuchacza. Orientalne ozdobniki w „Firebox”, instrumentalna miniatura „Requiem” czy nostalgiczna ballada „Bring It All Home” pozwalają na chwilę wytchnienia między ostrzejszymi utworami. Dzięki „winylowej” długości album nie męczy a jego zakończenie tylko zachęca do ponownego odsłuchu.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb