Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

wasze recenzje"Żona podróżnika w czasie" Audrey Niffenegger

Być może więcej osób mogło usłyszeć o "Żonie podróżnika w czasie" za sprawą filmu pt. "Zaklęci w czasie" z Rachel McAdams i Erickiem Bana, który jest ekranizacją tej powieści. Filmu nie widziałam, natomiast do przeczytania książki gorąco zachęcam, bo jest napisana w sposób fantastyczny.


Agatha Christie

„(...) Był drobny, niski, i miał dziwaczną powierzchowność. Niewiele wyższy niż pięć stóp i cztery cale, nosił się z niepospolitą godnością. Jajowatą głowę przechylał na bok i nosił długie, sztywno sterczące wąsy w iście wojskowym stylu. Schludność jego ubioru graniczyła z niepodobieństwem. Pyłek na rękawie sprawiłby mu więcej bólu, niż rana zadana pociskiem karabinowym.”


Janusz Anderman


Agatha Christie "Wielka czwórka:

Czworo bezwzględnych i bardzo inteligentnych przestępców planuje przejąć władzę nad światem i ktoś musi ich powstrzymać. Trudne zadanie? Nie dla niezastąpionego , piekielnie inteligentnego i równie megalomańskiego detektywa Herkulesa Poirot i jego wiernego asystenta Hastingsa. Mnóstwo niesamowitych tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji w świecie, w którym każdy jest podejrzanym.


"Kiedy Bóg zasypia" Rafał Dębski

Historia osadzona w czasach Mieszka II. W świeżo schrystianizowanej Polsce rodzi się bunt pogan, pragnących przywrócenia dawnego porządku religijnego. Sytuację wykorzystują Czesi, dla których osłabienie państwa Piastów stanowi doskonałą okazję do grabieży. Agresorów wspierają potwory, ożywione mocą Swarożyca. Przebieg wydarzeń możemy obserwować oczami przedstawicieli obu walczących stron, ale też leśnych bóstw i przypadkowych ofiar wojny. Mnie zaciekawił wydźwięk uniwersalny – autor pokazuje, że mimo upływu lat pewne aspekty ludzkiej natury pozostają niezmienne: żądza władzy i uznania, pokusa manipulacji i przedłożenia własnego interesu nad sprawy grupy, wiara w nadprzyrodzone i poszukiwanie własnej tożsamości religijnej. Reasumując: pełna brutalnej walki i plastycznych opisów powieść o tym, że kiedy Bóg zasypia budzą się upiory a prawdziwa walka dobra ze złem toczy się w człowieku.


ROSARIO TIJERAS/Jorge Franco Medellin, Kolumbia, czas - trudny do określenia, wojny gangów, powszechne ubóstwo, narkotyki, gwałty. Na tym tle rozgrywa się opowieść o pięknej morderczyni - Rosario Tijeras (Nożyczki - od narzędzia, którego użyła podczas swojego pierwszego zabójstwa) i jej romansie z dwoma młodymi mężczyznami z bogatych domów.. Miłosne relacje między bohaterami są jedynie pretekstem do opowieści o współczesnej Kolumbii, ale

Kolumbii o jakiej się nie mówi - w której zbrodnia jest jedyną drogą (nawet nie wyborem), jaką podążać mogą przedstawiciele tzw. "społecznego marginesu", do którego niewątpliwie należy również Rosario.

Piękna, tajemnicza, okrutna Rosario staje się obiektem uwielbienia dwóch przyjaciół, dla których jest ucieleśnieniem tego, czego ich zamknięty, zamożny światek nie jest w stanie dać - szaleństwa.

Jest to zatem opowieść o zatraceniu się w drugim człowieku, niezrozumiałej fascynacji, której sami bohaterowie nie potrafią wytłumaczyć mimo, że świadomi są zagrożeń, jakie niesie za sobą znajomość z okrutną Rosario. Jest to także smutny obraz kobiety, którą bieda zmusiła do wyboru tej morderczej profesji.


GRZECH MIŁOSIERDZIA David Adams Richards

Jako mały chłopiec, w przypływie złości, Sydney zepchnął z dachu kolegę. Przekonany, że popełnił mordertswo, wyrzeka się wszelkiej przemocy i przysięga nigdy już nikogo nie skrzywdzić. Dobroć i pokora z jaką Sydney przyjmuje cięgi losu, wzbudzają w małomiasteczkowej społeczności nieufność i wrogość. Pogarda mieszkańców skierowana zostaje również wobec wszystkich członków rodziny Hendersonów oraz ludzi, którzy decydują się stanąć po stronie nękanego rodu.


The No.1 Ladies' Detective Agency Alexander McCall Smith

Kupując "Kobiecą agencję detektywistyczną nr 1 " nic o niej nie wiedziałam. Kryterium wyboru była niska cena, niewielka objętość i kryminalna tematyka, co wywnioskowałam po tytule. Gdzieś na okładce dodatkowo pojawiło się słowo "bestseller", ale akurat takie sugestie działają na mnie odstraszająco.


PODRÓŻ BENA Doris Lessing

Kontynuacja "Piątego dziecka" opowiada historię Bena - odrzuconego przez rodzinę odmieńca, który próbuje stawić czoła wrogiemu światu. W podróży przez meandry dorosłego życia poznaje różnych ludzi, zarówny tych dobrych, jak i tych, którzy próbują wykorzystać naiwność "dziwaka"; trafia do Francji, Brazylii i w końcu w Andy, stale poszukując swojego miejsca w obcej mu rzeczywistości..


KOCZOWNICY Nenad Velicović W ogarniętej bratobójczą wojną byłej Jugosławi, rodzina jakich wiele zostaje zmuszona do opuszczenia swojego domu i ukrycia się w podziemiach miejskiego muzeum. Tam, pod serbskim ostrzałem i wśród odgłosów wybuchających bomb, toczy się ich powolny, koczowniczy żywot..

Wbrew przytoczonemu wyżej opisowi nie jest to opowieść o tragizmie wojny i dramacie jej ofiar. Wojna jest w książce jedynie tłem dla wydarzeń, których głównym tematem są perypetie rodziny, której przyszło żyć w czasie nie do końca dla nich zrozumiałym i trudnym do zaakceptowania.


MODLITWA O DESZCZ Wojciech Jagielski

Owoc jedenastu podróży dziennikarza Gazety Wyborczej do Afganistanu to fascynujący obraz społeczeństwa, którego życie determinuje nieustająca wojna. Historia bratobójczych walk i kolejnych władców afgańskiego terytorium. Opowieść o ludziach, dla których "być oznaczało być żołnierzem (..)


GANGRENA Dawid Kornaga

Lubię kontrowersyjne książki, których autorzy nie boją się poruszać trudnych tematów lub przedstawiać świat bez literackich upiększeń. Lubię również antybohaterów, bo uzmysławiają mi jak bardzo naiwne jest moje postrzeganie rzeczywistości i ludzi.


GANGRENA Dawid Kornaga

Sięgnąłem po te plugastwo spodziewając się skandalu, niebanalnej fabuły i nieprzeciętnej analizy bohaterów. Nie zawiodłem się, a "Gangrena" spełniła moje oczekiwania aż nadto. Ta pozycja z pewnością nie dostarczy przyjemnych wrażeń czytelnikom wrażliwym i poszukującym dobrego smaku. Jest to opowieść przeznaczona raczej dla ludzi o mocnych nerwach, którzy zaglądając do świata literatury pragną karmić się czymś więcej niż tylko miłymi historiami i wzorcami godnymi naśladowania. Pełno tu wstydliwych opisów, wulgaryzmów i bluźnierstw, ale należy podkreślić, że styl jakim posługuje się Kornaga został użyty celowo. Jak słusznie zauważył znany krytyk literacki Leszek Bugajski: "(...) nie da się o tak skondensowanej nienawiści do świata i takich potwornych czynach pisać językiem układnym i poprawnym pod względem obyczajowym."


OJCIEC, OJCIEC Karel van Loon

"- Pan jest bezpłodny (..), oznacza to również, że zawsze tak było. (..) - Ależ to niemożliwe - mówię. - Mam dziecko, trzynastoletniego syna!"


PIĄTE DZIECKO Doris Lessing

Harriet i Dawid pragną szczęścia, a utożsamiają je z posiadaniem dużej rodziny i wielkim domem, przepełnionym śmiechem maluchów i rozmowami tych trochę starszych. Gdy w końcu udaje im się ziścić marzenia, na świat przychodzi ich piąte dziecko - nieprzyjemny, agresywny odmieniec o dzikim spojrzeniu..


DOMOFON Zygmunt Miłoszewski

Do bloku na warszawskim Bródnie wprowadza się młode małżeństwo, pragnące w stolicy rozpocząć nowe, lepsze życie. Miasto wita ich jednak nie najlepiej - w dniu przeprowadzki odkrywają w swoim bloku trupa mężczyzny, któremu winda obcięła głowę...


POD SKÓRĄ Michel Faber

Tajemnicza Isserley przemierza szkockie drogi swoją podniszczoną, czerwoną toyotą, służąc pomocą każdemu młodemu, muskularnemu autostopowiczowi, który pojawi się na poboczu. Dla tych, którzy spełnią wyznaczone przez kobietę kryteria, jest to ostatnia podróż..


KONIEC ŚWIATA W BRESLAU Marek Krajewski

W mrocznych zaułkach przedwojennego Wrocławia dochodzi do serii brutalnych morderstw, popełnianych na przedstawicielach różnych klas społecznych. Jedyną wskazówką jest kartka z kalendarza pozostawiana przy ciałach denatów, prawdopodobnie wskazująca datę zabójstwa. Zadanie schwytania mordercy zostaje przydzielone Eberhardowi Mockowi.


MIESIĄC Z KOMISARZEM MONTALBANO Andrea Camilleri

Książka jest zbiorem trzydziestu opowiadań - jedno na każdy dzień miesiąca, choć na jej wchłonięcie wystarczy jedno popołudnie, bo "Miesiąc z komisarzem Montalbano" rzeczywiście się pożera. Każde kolejne opowiadanie to zagadka kryminalna, którą przychodzi rozwiązać naszemu bohaterowi - komisarzowi z małej, sycylijskiej miejscowości.


KLUB DANTEGO Matthew Pearl

Boston, rok 1865. Miastem wstrząsa seria morderstw wzorowanych na karach, którym poddani zostali grzesznicy w dantejskim piekle. W tym samym czasie grupa poetów i profesorów Harwardu kończy prace nad pierwszym, amerykańskim przekładem "Boskiej Komedii". Bohaterowie rozpoczynają śledztwo, którego celem jest powstrzymanie zabójcy. Zaczynają niebezpieczną grę nie tylko z samym mordercą, ale również z bostońską policją, na pomoc której liczyć nie mogą (jako najlepsi znawcy utworu Dantego staliby się głównymi podejrzanymi). Poeci muszą również stawić czoła miejscowym władzom, które sprzeciwiają się wydaniu utworu i dla których dyskredytacja tłumaczy byłby idealnym rozwiązaniem.


   Strona 1 z 2 stron [Następna] [Ostatnia]

Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb