Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

wasze recenzjeDrakula historia nieznana Film z gatunku fantasy, horror. Jest to jeden z kolejnych filmów opowiadający o wampirach, właściwie o ich królu Drakuli… Każdy zna już tą historię na pamięć. Ta różni się jedynie szczególnym wyróżnieniem tła historycznego, który jest częściowo autentyczny. Młody Wład w wieku 11 lat został porwany przez Turków, gdzie jego życie nie było „usłane różami”. Przez wiele lat udoskonalał sztuki walki i zasłynął wśród wrogów szczególnym sposobem torturowania jakim było palowanie, dzięki temu uzyskał swój przydomek. Jednak opisy z książek historycznych nic nie wspominają o poświęceniu i miłości jaką obdarzał bohater filmu swoją żonę, dziecko i własne królestwo. Utrzymany w mrocznej scenerii film uzyskał nieco inny charakter niż poprzednie o tej samej tematyce. Szczegóły są jednak niedopracowane i mocno „naciągnięte”. W roli głównej zagrał Luke Evans znany już z filmu „Hobbit: Pustkowie Smauga”. Film nie należy do najlepszych jednak wydaje się być dobrym wyborem gdy nic ciekawego nie ma w telewizji lub mamy dość oglądania wampirów typowych dla serii „Zmierzch”. Moja ocena to 4 na 10.


Gwiazd naszych wina To film o parze niestereotypowych nastolatków, którzy szukają szczęścia w świecie, gdzie beztroska i sielanka nie jest codziennością. Codziennie zmagają się z cierpieniem i lękiem związanym z chorobą, którym mogą się podzielić na spotkaniach grupy wsparcia. To tam właśnie zaczęła się ich przyjaźń i wielka miłość, która odmieniła szarą rzeczywistość ich obojga. Mieszanka prawdziwych uczuć i szczególnych światopoglądów tych dwojga, mentalnie bardzo doświadczonych ludzi sprawia, że stajemy się częścią ich życia i stawiamy siebie przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi oni zmagają się na każdym kroku. W roli głównej bohaterki zagrała Shailene Woodley, a wraz z nią Ansel Elgort. Jest to para młodych, jeszcze nierozpoznawalnych aktorów, którzy nadali tej historii świeżości i nieprawdopodobnej dozy wzruszeń, której poddadzą się nawet najmocniejsi widzowie… Film w reżyserii Josha Boone’a oparty jest na powieści Johna Greena, który zadbał o nieprzeciętne dialogi i nieprzewidywalny finał całej historii… Jest to film warty obejrzenia, który zmusza nas do spojrzenia na świat w całkowicie inny sposób. Polecam również zabrać ze sobą paczkę chusteczek:D Oceniając od 0-10, daję mu 8.


Niezgodna Ta ekranizacja książki Veroniki Roth przeznaczona jest dla fanów kina akcji i science fiction, aczkolwiek będzie również idealną rozrywką dla każdego non-konformisty, który nie podporządkowuje się regułom narzuconym przez innych. Tłem fabuły jest powrót do systemu totalitarnego i klas społecznych o bardzo rygorystycznych zasadach i bezwzględnych procedurach. Celem jest wprowadzenie porządku i bezpieczeństwa mieszkańców, lecz w zamian za to wywołuje strach przed niedopasowaniem do tego idealnego świata. Historia ta ukazuje jak bardzo złożony jest nasz umysł i jak trudno jest tym, którzy nie potrafią się skategoryzować do sztywnego światopoglądu jaki jest przypisany danej grupie. Jest to tym samym opowieść o młodej dziewczynie, w roli głównej utalentowana Shailene Woodley, która zmaga się ze swoim prawdziwym „JA”… Kim jestem? Co chcę robić w moim życiu? To pytania, na które musi odpowiedzieć sobie każdy młody człowiek, a z którymi w dość imponujący sposób radzi sobie główna bohaterka. Znajdziemy tu mnóstwo scen akcji i ich interesujących zwrotów, które sprawiają, że film trzyma widza „w napięciu”, aczkolwiek sama końcówka jest raczej przewidywalna… W skali 0-10 oceniam ten film na 7.


Namibia – 9000 km afrykańskiej przygody

Państwo położone w północno-zachodniej Afryce znane z niezwykle fotograficznej pustyni Namib. To właśnie tu wyruszają państwo Kobusowie wraz z dwójką kilkuletnich synów. Miesiące przygotowań, odpowiednich szczepień i rezerwacji. Wszystko po to, aby zgłębić tajemnice życia w odległym zakątku Afryki.


American Hustle

"American Hustle" to film w reżyserii Davida O. Russella, który stworzył m.in. "Poradnik pozytywnego myślenia". Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. i jest to opowieść o większych i mniejszych przekrętach. Oszust Irving Rosenfeld (Christian Bale) napotyka na swojej drodze piękną Sydney Prosser (Amy Adams), z którą wiąże go pewne pokrewieństwo dusz, charakterów, a wkrótce także interesów. Razem przeżywają okres radosnej sielanki, która jak to w każdej bajce bywa, zostaje przerwana.


Noc Thora

Podczas tego ENEMEF-u mogliśmy zobaczyć trzy filmy w których wystąpiła postać Thora stworzone przez studio Marvel. Bardzo lubię filmy Marvela więc z radością wybrałem się na tą serię.


Kapitan Phillips

Historia, co należy podkreślić, jak najbardziej prawdziwa, oparta na wydarzeniach, do których doszło w 2009 roku u wybrzeża Somalii na pokładzie przejętego przez piratów amerykańskiego statku towarowego Maersk Alabama.


Wałęsa

Osobiście bardzo lubię polskie kino, jednak ten film nie wzbudził we mnie wielkiego 'łał' i nadmiernych emocji. W dość dobry sposób pokazana została Polska za czasów walki z komunizmem oraz 'narodziny' Solidarności. Ukazano problemy tamtejszych czasów: słynne zakupy na kartki, nieskończone kolejki przed sklepami, chęć zmiany zasad panujących w kraju, wszelakie strajki organizowane w celu polepszenia jakości życia oraz wielokrotne przepychanki z władzą.


Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia

Powiem szczerze, że nie licząc Harrego Pottera to nie przepadam za literaturą młodzieżową. Nie wspominając o ekranizacjach. Do serii „Igrzyska Śmierci” dość ciężko było mi się przekonać, w ostateczności przełamałam się.


Piękna i młoda

Film o pięknej, pochodzącej z zamożnej rodziny, siedemnastoletniej dziewczynie, która podczas wakacji poznaje chłopaka i przeżywa z nim swój "pierwszy raz" i... czar pryska. Nie tęskni, nie chce utrzymać kontaktu. Po powrocie do ojczystej Francji zostaje... prostytutką. Trudno odgadnąć dlaczego to robi. Utrzymuje ten fakt w tajemnicy przed wszystkimi, nawet najbliższą przyjaciółką, aż do pewnego tragicznego zdarzenia.


Ani słowa więcej

Film "Ani słowa więcej" w reżyserii Nicole Holofcener to ciepła i pełna humoru komedia romantyczna. Opowiada o historii dwojga pięćdziesięciolatków, których życie odmienia się, gdy krzyżują się ich drogi.


Nimfomanka cz. I

Istotą filmu jest opowieść, którą pobita nimfomanka Joe (Charlotte Gainsbourg) snuje mieszkającemu samotnie staremu kawalerowi, Seligmanowi (Stellan Skarsgard).


W ukryciu

Na tle wydarzeń i okrucieństwa II wojny światowej, jakże dobrze nam wszystkim znanej tematyce w polskiej kinematografii, wyrasta tym razem historia oparta na niepohamowanej potrzebie bliskości drugiej osoby. Miłości zrodzonej z prze ogarniającego poczucia samotności, zagubienia i pragnienia znalezienia ostoi w tej przerażającej rzeczywistości.


Noc Hobbita

Nocny maraton, podczas którego można było obejrzeć pierwsze dwie części planowanej trylogii na podstawie książki J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Przed obejrzeniem pierwszej części byłam zaskoczona, jak można na podstawie tak cienkiej książki nakręcić trzy filmy i obawiałam się, że będzie to nudna i rozwleczona produkcja. Nudna – zdecydowanie nie! Wciąga od pierwszej minuty. Rozwleczona – trochę tak. Jednak mi, jako wielkiej fance opowieści o Śródziemiu, kompletnie to nie przeszkadzało. Delektowałam się niesamowitymi nowozelandzkimi widokami, bajkowymi krainami i wstrzymywałam oddech podczas scen bitewnych, których oczywiście nie zabrakło.


Sierpień w hrabstwie Osage

Filmem, na który poszłam do kina był "Sierpień w hrabstwie Osage". Zacznę od tego, że film wywarł na mnie ogromne wrażenie, chociaż z początku byłam do niego sceptycznie nastawiona, ponieważ obawiałam się dennej i flegmatycznej fabuły,przypominającej kiepski amerykański serial, nadrabiający jedynie dobrą obsadą. Nie przypuszczałam, że tak bardzo będę się mylić.


Miłość

"Miłość" Filipa Dzierżawskiego to dokument , opowiadający historię pięciu przyjaciół- muzyków, którzy tworzyli niegdyś zespół "Miłość". W skład zespołu wchodzili: Tymon Tymański, Leszek Możdzer, Mikołaj Trzaska, Jacek Olter i Maciej Sikała.


Życie Adeli

Adelę, tytułową bohaterkę, poznajemy jako uczęszczająca do szkoły nastolatkę. Poddana presji otoczenia, zaczyna odkrywać własną seksualność. Gdy spotyka starszą od niej studentkę Akademii Sztuk Pięknych, jej życie wywraca się do góry nogami. Wraz z Emmą tworzą związek, który powoduje odrzucenie Adele przez jej szkolnych znajomych. W dalszej części filmu stykamy się z problemami codziennego życia tej pary. Adele zostaje przedszkolanką i musi ukrywać przed współpracownikami swoją orientację. Nie podoba się to jej partnerce, co powoduje konflikty. Film pokazuje, że wszystkie pary, niezależnie od orientacji, stykają się z tymi samymi problemami. Historia nie ma określonego końca - jak życie - bo wszystko może się zmienić...


Diana

Pomimo tego, że wiemy jak się skończy film, to i tak trzyma nas w napięciu sposób w jaki reżyser przedstawił los głównej bohaterki.


Nieobliczalni

"Nieobliczalni" to francuska produkcja w reżyserii Davida Charhona. W jedną z głównych ról w filmie wciela się Omar Sy znany z filmu pt. "Nietykalni".


Wyszłam za mąż, zaraz wracam

Fabuła filmu realizuje motyw opowieści w opowieści. Poznajemy młodą dentystkę Isabelle (Diane Kruger), będącą w bezpiecznym, szczęśliwym związku. Obawia się jednak wyjść za swojego ukochanego, gdyż… wierzy, że na jej rodzinie ciąży klątwa pierwszego małżeństwa.


   Strona 1 z 3 stron [Następna] [Ostatnia]

Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb