Kulturalnia jest autorskim projektem

Patronaty Kulturalni

Co jest grane 11.03.16

2016-03-11


„Pokój” w reżyserii Lenny Abrahamson

To ekranizacja bestsellerowej powieści Emmy Donoghue, w której kobieta wraz ze swoim 5-letnim synem Jackiem są więzieni przez około 7-lat, w jednym pokoju. W końcu bohaterowie decydują się uciec, jednak plan ucieczki obejmuje jedynie chłopca. A ich dalsze życie zależy od odwagi i determinacji Jacka, który nigdy wcześniej nie znalazł się poza murami tytułowego pokoju. To niezwykle wzruszający film. Szczególnie w momentach, gdy Jack (Jacob Tremblay) staje się narratorem. To właśnie wtedy, zdajemy sobie sprawę, jak wygląda świat z perspektywy dziecka.

„Carol” w reżyserii Todda Haynessa

To film o miłości dwóch kobiet, która w latach 50. była postrzegana jako chorobę lub objaw kobiecej fanaberii. Bohaterki (Cate Blanchett i Rooney Mara) ukazują swoje uczucia w sposób bardzo subtelny. Tak, by nikt obcy nie mógł dostrzec ich miłości. Co więcej, one same nie są pewne tego, co czuje druga strona… Ten film obrazuje, jak wiele trudności i niewiadomych spotykały na swojej drodze główne bohaterki. Czy kochanki spotka kara? Czy będą miały szansę na wspólne życie?

„Bang Gang” w reżyserii Evy Husson

To francuski film w reżyserii Evy Husson, który nazywany jest mianem „współczesnej historii miłosnej”. Opowiada on o grupie nastolatków, którzy chcąc umilić sobie wolny czas, wymyślając nowe zabawy, w tym tytułowy „Bang Gang”. Sprawy wymykają się spod kontroli, gdy podczas jednej z imprez chłopak głównej bohaterki zdradza ją z jej najlepszą przyjaciółką.

”Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego

To pierwszy polski film, który powstał w hołdzie żołnierzom wyklętym. Przygotowania i produkcja tego filmu rozpoczęła się już w 2010 roku, jednak ze względu na brak funduszy możemy zobaczyć efekt końcowy dopiero teraz. Scenariusz został napisany na podstawie prawdziwej historii Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój. Opowiada on losy młodego dowódcy, który przez 6 lat walczy z sowieckim okupantem. W roli głównej wystąpił Krzysztof Zalewski-Brejdygant.


Subskrybuj newsletter Kulturalni:

fb